Skip to main content
Polska Sp. z o.o. | Master Franchisee

Żyjemy w czasach, w których wynik liczy się ponad wszystko. Jeśli go nie ma, to pracodawca nie jest zadowolony a pracownik zaczyna odczuwać, że zbliża się do końca swojej kariery w firmie, ponieważ nie spełnia oczekiwań. Często czuje się przy tym poszkodowany, bo zrobił wszystko z najwyższą starannością a jednak po prostu się nie udało. Czegoś zabrakło.


Sytuacje na rynku są często nieprzewidywalne, klient mimo wyraźnego zadowolenia z oferty mówi ostatecznie, że „musi się zastanowić”, badanie potrzeb wykonane na najwyższym poziomie a jednak coś poszło w tym wszystkim nie tak i nawet rozszyfrowanie procesu decyzyjności nie pomogło. Świetnego wyniku kwartalnego jak nie było, tak nie ma. Dlatego warto czasem zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać dobre motywowanie do pracy.

Jak mierzyć skuteczność pracy?

Nie jest to tak proste, jak może się wydawać. Różni eksperci mają różne zdania na ten temat, różnimy się opiniami również w naszej organizacji. Niektórzy sądzą, że to wynik jest najlepszym miernikiem skuteczności pracy naszych konsultantów. Inni uważają z kolei, że przecież na wynik pracownika wpływają różne czynniki, na które nie do końca ma się wpływ.
Istnieje też pogląd, że jeśli zatrudnia się wykwalifikowanych specjalistów, to daje im się swobodę w działaniu, ale jednocześnie wymaga się od nich pracy na najwyższym poziomie. Jednak są i tacy, którzy uważają, że metoda ta niekoniecznie jest dobra, bo można stracić w ten sposób kontrolę nad tym, co się dzieje w firmie, i że samo osiąganie wyniku nie jest najważniejsze.


Demotywacja to cichy zabójca

Głównym winowajcą jest często demotywacja. Na pierwszy rzut oka zupełnie jej nie widać, jednak gdyby przyjrzeć się lepiej, okazałoby się, że pracownikowi brakuje zróżnicowanych czynników motywujących. W natłoku pracy kwestia motywowania zwyczajnie umyka, jednak jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na sprawne funkcjonowanie całej organizacji.
Trudno jest jednoznacznie określić, czy istnieje jeden jedyny i najlepszy model motywowania. Metod na skuteczne motywowanie pracowników jest tak wiele, jak ich twórców i każdy manager czy dyrektor może dopasować system motywowania do sposobu i specyfikacji pracy pracowników. Jednak wbrew obiegowej opinii nie chodzi tylko o dodatki do pensji.

Motywacja to nie tylko pieniądze

Wielu ekspertów zajmujących się rekrutacją przyznaje, że bardzo dobrą metodą jest tzw. motywowanie pozytywne. Według tej koncepcji pracownik jest najbardziej zmotywowany do pracy, kiedy ma świadomość, że za dobrze wykonaną pracę otrzyma nagrodę finansową, premię uznaniową lub podwyżkę. Oprócz tych czynników istotny wpływ mają również wszelkiego rodzaju benefity, czyli karnety do siłowni, bony zakupowe, zaproszenia do restauracji, rabaty i zniżki na produkty.
Do motywacji pozytywnej zalicza się również pochwały. Pracownik będzie zdecydowanie bardziej zmotywowany do pracy, jeśli dostanie od swojego przełożonego informację, że jego praca jest wysokiej jakości i przynosi zamierzone efekty. Docenienie pracownika bardzo często sprawia, że staje się on jeszcze bardziej zdeterminowany do osiągania lepszych wyników.


Inną metodą wpływającą na zwiększenie motywacji jest zaangażowanie pracownika w rozwój firmy. Jeśli dana osoba cechuje się kreatywnością i pomysłowością warto to docenić i umożliwić wdrożenie proponowanych przez nią projektów rozwojowych. Wpływa to znacząco na wzmocnienie poczucia przynależności do organizacji. Pracownik, który czuje się ważny dla firmy będzie odczuwał silniejszą motywację do nowych przedsięwzięć.


Kolejny warty uwagi sposób to motywowanie przez rozwój kompetencji. Pracownik, który rozwija swoje umiejętności z biegiem czasu odczuwa większą pewność siebie, niezależność oraz odpowiedzialność. Dzięki temu chętniej realizuje bardziej skomplikowane projekty oraz nie ma oporów przed podejmowaniem nowych wyzwań.
Jak widać metod jest kilka i nie wszystkie wiążą się z nakładem finansowym. Czasem informacja zwrotna, bądź pochwała sprawią, że pracownik poczuje ogromną motywację do dalszych działań. Warto dbać o pozytywną motywację, gdyż to ona stanowi jeden z ważniejszych elementów przyczyniających się do sukcesów każdej organizacji.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam Cię do obejrzenia materiału wideo, w którym prezentujemy różne punkty widzenia na ten temat.
Oprócz tego zachęcamy do subskrypcji kanału, dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco!

 

 

Nasi eksperci zawsze do Twojej dyspozycji


Jeżeli zgadzasz się z powyższymi obserwacjami to śledź mój profil - wkrótce ogłosimy nasz nowy program dla Liderów według metodyki Sandlera.

 

Łukasz Grabowski

➔ PROFIL NA LINKEDLN

 

Etykiety:: 

Dodaj komentarz

Udostępnij ten artykuł::