Skip to main content
Polska Sp. z o.o. | Master Franchisee
 

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Więcej możesz dowiedzieć się tutaj

Naucz klienta mówić „nie”

Nie ma chyba nic gorszego dla handlowca niż odmowa, prawda? Błąd! Każdy z nas może powiedzieć „nie” – również klient, który wysłucha Twojej propozycji. Spotkałeś się z odmową? Wbrew pozorom nie jest to dla Ciebie zła wiadomość.


Jak często zdarzało Ci się tracić czas na prezentację, aby na końcu usłyszeć, że klient musi się zastanowić nad Twoją ofertą? Pewnie całe mnóstwo. W następstwie czekasz na kolejne spotkanie, telefon czy e-mail, do których i tak nigdy nie dojdzie. Klienci robią tak dlatego, ponieważ nie lubią tłumaczyć się ze swoich decyzji i nie chcą Cię obrazić.
A teraz wyobraź sobie sytuację, w której Twój rozmówca odmawia już na wstępie. Nie obiecuje Ci, że oddzwoni i kupi później. Zaakceptuj to. Ty zyskujesz cenny czas, a klient świadomość, że może być szczery i będzie czuł się przy Tobie komfortowo. Kto wie… jeśli zbudujesz taką relację być może dobijecie targu innym razem.

Naucz siebie mówić „nie”

Ty też możesz mówić „nie”. I nie chodzi tutaj o to, że odmawiasz swojemu klientowi wsparcia czy zakupu. Nie chodzi też o bierne podejście do swojej pracy i lekceważący stosunek do wyników. Wręcz przeciwnie. Mając świadomość, że możesz odmówić, możesz paradoksalnie zwiększyć swoją skuteczność jako handlowca i menedżera.
Wszystko jest kwestią nastawienia. Sprzedaż i negocjacje to wojna psychologiczna. Czy odniesiesz sukces jeśli będziesz spięty, natarczywy i uparty? Z takim podejściem klient od razu wyczuje Twoje zamiary. Jeśli będziesz myślał, że nie musisz czegoś robić, Twoje podejście zmieni się o 180 stopni. Dasz klientowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli nie będzie czuł się atakowany – z pewnością chętniej powie Ci „TAK”, zamiast „NIE”.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam Cię do obejrzenia materiału wideo, w którym prezentujemy różne punkty widzenia na ten temat.

Oprócz tego zachęcamy do subskrypcji kanału, dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco!

Nasi eksperci zawsze do Twojej dyspozycji 

Poznaj bliżej naszych ekspertów!

Dariusz Milaczarek

➔ 
PROFIL NA LINKEDLN


Łukasz Grabowski

➔ PROFIL NA LINKEDLN

<a href="https://www.linkedin.com/company/sandler-training-polska" target="_blank" class="icon-linkedin">LinkedIn</a>

Dodaj komentarz

Udostępnij ten artykuł::