Skip to main content
Polska Sp. z o.o. | Master Franchisee
 

Ta strona korzysta z ciasteczek.
Więcej możesz dowiedzieć się tutaj

Blog

Tym mitem kierują się często ci menedżerowie, którzy doskonale zdają sobie sprawę z niskich kompetencji niektórych swoich podwładnych oraz widzą ich przeciętne wyniki.

Kiedy analizuję ścieżkę kariery menedżerów i szefów sprzedaży w małych, jak i średnich oraz dużych firmach, okazuje się, że przeszło 90% kadry zarządzającej sprzedażą to byli wyróżniający się handlowcy.

Trudno znaleźć firmę, w której nie funkcjonowałby jakiś system motywacyjny: konkursy na najlepszego handlowca, premie za realizację celu, wyjazd za najlepszy wynik…

Debiutujących menedżerów lub szefów sprzedaży można – w dużym uproszczeniu – podzielić na dwie grupy.

Od 10 lat pracuję w sprzedaży – jako sprzedawca, menedżer, trener i konsultant – i choć sam jestem szkoleniowcem, nieustannie powtarzam: nie wierzę w szkolenia sprzedażowe.

Sprzedaż to taki dziwny zawód, do którego praktycznie wszyscy trafiamy z przypadku. Każdy dział handlowy składa się osób o różnym wykształceniu, doświadczeniu, przebytych szkoleniach i praktykach. 

Każda branża ma swój język, żargon, styl komunikacji. Doświadczając go „z zewnątrz” nie zawsze go rozumiemy, nie do końca wiemy też jak się w poprawnym jego zrozumieniu upewnić.

Mechanizm kłamstwa w relacjach świetnie zna każdy z nas. Przykład?